Express rubber polish wheels are the result of many years of development. Express polish wheels are long lasting and produce the best polish of any rubber wheels we have seen. The continuous outer layer of diamond abrasive flexes around the tool’s core and over the work piece. This provides a snug fit with just the right amount of pressure, eliminating “orange peel” and delivering a very high gloss polish.
- Unsurpassed production speed with unmatched tool life and profile integrity
- Every tool is individually precision balanced for optimum performance
- Precision manufactured water slots deliver more water where it is needed
- Customized pre-set labels on each wheel reduce set up time by 50%
- ADI® certified reshaping service available
- Unsurpassed production speed with unmatched tool life and profile integrity
- Every tool is individually precision balanced for optimum performance
- Precision manufactured water slots deliver more water where it is needed
- Customized pre-set labels on each wheel reduce set up time by 50%
- ADI® certified reshaping service available
- Produces a high gloss polish
- Long Lasting
- Flexible diamond layer eliminates “orange peel”
- Made in Italy
Product Attributes
| Arbor Bore | 35mm |
| Feed Rate | 47-60 in/min |
| Grit Step | 6 |
| Inner Diameter | 60mm |
| Material Thickness | 1.2cm |
| Outer Diameter | 68mm |
| Profile | T12-10 |
| RPM | 2,500-3,000 |
| Stock Removal | .0011″ – .0019″ |
| Tooling Series | 80 |
| Wheel Type | Express |
| Product Weight | 0.72 lbs |






