The MFP5 features a unique hybrid bond technology that drastically reduces visible polish lines and extends the life of a polishing series. Replace the first polishing position in either the UHS or Veloce series with the MFP5 for the ultimate polish. The MFP5 is available in many different shapes and sizes and is especially effective on profiles prone to polishing lines such as A, T, ZR and others.
- Unsurpassed production speed with unmatched tool life and profile integrity
- Every tool is individually precision balanced for optimum performance
- Precision manufactured water slots deliver more water where it is needed
- Customized pre-set labels on each wheel reduce set up time by 50%
- ADI® certified reshaping service available
- Unsurpassed production speed with unmatched tool life and profile integrity
- Every tool is individually precision balanced for optimum performance
- Precision manufactured water slots deliver more water where it is needed
- Customized pre-set labels on each wheel reduce set up time by 50%
- ADI® certified reshaping service available
- Unsurpassed production speed with unmatched tool life and profile integrity
- Every tool is individually precision balanced for optimum performance
- Precision manufactured water slots deliver more water where it is needed
- Customized pre-set labels on each wheel reduce set up time by 50%
- ADI® certified reshaping service available
- Produces a high gloss polish
- Long Lasting
- Flexible diamond layer eliminates “orange peel”
- Made in Italy
- Drastically reduce visible polish lines
- Extends the life of polishing wheels
- Specialized hybrid bond technology
- Available in many shapes and sizes
- ADI® certified reshaping service available
Product Attributes
| Arbor Bore | 35mm |
| Dimensions | R16, R7.5 |
| Feed Rate | 39-70 in/min |
| Grit Step | 5 |
| Inner Diameter | 73mm |
| Material Thickness | 3cm |
| Outer Diameter | 120mm |
| Profile | FS30 |
| RPM | 4,000-4,500 |
| Stock Removal | .0011″ – .0019″ |
| Tooling Series | 120 |
| Wheel Type | MFP5 |
| Product Weight | 3.17 lbs |






