The MFP5 features a unique hybrid bond technology that drastically reduces visible polish lines and extends the life of a polishing series. Replace the first polishing position in either the UHS or Veloce series with the MFP5 for the ultimate polish. The MFP5 is available in many different shapes and sizes and is especially effective on profiles prone to polishing lines such as A, T, ZR and others.
- Produces a high gloss polish
- Long Lasting
- Thick wear layer of abrasive
- Produces a high gloss polish
- Long Lasting
- Thick wear layer of abrasive
- Drastically reduce visible polish lines
- Extends the life of polishing wheels
- Specialized hybrid bond technology
- Available in many shapes and sizes
- ADI® certified reshaping service available
Product Attributes
| Arbor Bore | 35mm |
| Dimensions | R10, R10, R3 |
| Feed Rate | 39-70 in/min |
| Grit Step | 5 |
| Inner Diameter | 60mm |
| Material Thickness | 3cm |
| Outer Diameter | 104mm |
| Profile | FZ30-9 |
| RPM | 4,000-4,500 |
| Stock Removal | .0011″ – .0019″ |
| Tooling Series | 80 |
| Wheel Type | MFP5 |
| Product Weight | 3.11 lbs |






