Apexx Incremental Cutting Tips are designed for sink cutouts with radial arm machines such as Park Wizard, Thibaut T-108, or Fab King. The purple Apexx was designed for extended life. The green Apexx is a reverse thread, medium bond tool for all purpose use.
- Reverse thread
- 20mm x 23mm
- M12 Connection
- Recommended RPM: 4,500
Product Attributes
| Diameter | 20mm |
| Diamond Bond | Sintered |
| Material | Granite, Engineered Stone |
| Product Length | 23mm |
| Special Features | Reverse Thread |
| RPM | 4,500-5,000 |
| Wet Dry Use | Wet |
| Stock Removal | 1-2mm |
| Product Weight | 0.13 lbs |






