Apexx Incremental Cutting Tips are designed for sink cutouts with radial arm machines such as Park Wizard, Thibaut T-108, or Fab King. The purple Apexx was designed for extended life. The Red Apexx is a super soft bond tool for Dekton and other UCS materials.
- Super soft bond
- 20mm x 23mm
- M12 Connection
- Recommended RPM: 4,500
- Material removal per pass 0.8-1.6mm
Product Attributes
| Diameter | 20mm |
| Diamond Bond | Sintered |
| Packaging | 1 Each |
| Material | Dekton, UCS, Porcelain |
| Product Length | 23mm |
| RPM | 4,500-5,000 |
| Stock Removal | 0.8-1.6mm |
| Product Weight | 0.12 lbs |





