Apexx Incremental Cutting Tips are designed for sink cutouts with radial arm machines such as Park Wizard, Thibaut T-108, or Fab King. The purple Apexx was designed for extended life. The White Apexx is a soft bond tool for quartzite and hard granite.
- Soft bond
- 20MM X 23MM
- M12 Reverse Thread Connection
- Recommended RPM: 4,500-5,000
- Stock Removal 1-2mm per pass
- Feed Rate 12-15 Inches per minute
Product Attributes
| Diameter | 20mm |
| Diamond Bond | Sintered |
| Packaging | 1 Each |
| Material | Quartzite |
| Product Length | 23mm |
| Special Features | Reverse Thread |
| RPM | 4,500-5,000 |
| Stock Removal | 1-2mm |






