The Cyclone Ultra series of incremental bits and adapters are a premium solution for sink cut-out machines. Ultra is a metal bond tool designed specifically for ultra hard materials such as ultra-compact surfaces, porcelain and more. Choose from a variety of cutting tips and adapters, available in both standard and reverse thread configurations.
- For use on radial arm machines and sink cut-out machines
- Ultra diamond bond designed for ultra-compact surfaces and porcelain
- Wet use only
- Reverse thread
Product Attributes
| Diameter | 20mm |
| Diamond Bond | Sintered |
| Material | UCS, Porcelain |
| Product Length | 20mm |
| Special Features | Reverse Thread |
| RPM | 4,200 |
| Wet Dry Use | Wet |
| Product Weight | 0.12 lbs |






