The Diarex Black incremental finger bit is slotted with a super soft bond. It is great for use on granite and engineered stone surfaces
- 20mm x 23mm
- M12 Connection
- Reverse Thread
- Super soft bond
Product Attributes
| Diameter | 20mm |
| Diamond Bond | Sintered |
| Feed Rate | 15-20 in/min |
| Packaging | 1 Each |
| Material | Granite, Engineered Stone |
| Product Length | 23mm |
| Special Features | Reverse Thread |
| RPM | 4,500 – 5,000 |
| Wet Dry Use | Wet |
| Stock Removal | 1-1.5mm |
| Product Weight | 0.12 lbs |






